Sign in to follow this  
Argonis

Miasto Khorinis

1 post in this topic

Miasto portowe Khorinis, położone na wyspie o takiej samej nazwie od przeszło półtora wieku cieszy się zasłużoną sławą, jako jedno z najbogatszych miast Królestwa Myrtany. Posiadając głęboki naturalny port, jest w stanie przyjmować najcięższe jednostki morskie. Zawijają do niego statki ze wszystkich stron świata, od Myrtany, przez Wschodni archipelag, aż po odległy Varant i Wyspy Południowe. W tamtejszej dzielnicy portowej spotkać można najróżniejszych i najegzotyczniejszych wędrowców. O tutejszych zamtuzach powstały liczne pieśni, a w miejscowych tawernach usłyszeć można przeróżne opowieści, które przerażą nawet najbardziej doświadczonego żeglarza.

 

Jednak Khorinis nie ogranicza się jedynie do portu. Miasto podzielone jest na kilka dzielnic, a jedną z nich jest tak zwane „Dolne Miasto”. Mieszkają tutaj głównie mistrzowie i rzemieślnicy, praktykujący najróżniejsze zawody. Znaleźć można tu kowali, płatnerzy, złotników, myśliwych, zielarzy i alchemików, oraz wielu innych, którzy oferują swoje wyroby obywatelom. W dzielnicy tej znajdują się zakłady, budynki cechowe i domy mieszkających tu ludzi, głównie rzemieślników i czeladzi. Brukowane uliczki regularnie patrolowane są przez patrole straży miejskiej, toteż nietolerowane są tutaj żadne burdy i bijatyki. W odróżnieniu od ludności, która zamieszkuje dzielnice portową, żyjący tutaj ludzie są pełnoprawnymi obywatelami Khorinis, figurującymi w spisie ludności, oraz spełniającymi cenzus majątkowy. Kiedy zmęczeni pracą szukają ukojenia, mogą udać się do karczmy, która już od lat znajduje się na pobliskim placu. Gdy zaś zapragną oddać się modlitwie i podziękować bogom za ich opiekę i dary, kierują swe kroki do pobliskiej kaplicy, gdzie kapłani codziennie odprawiają nabożeństwa. Wszyscy tutaj cieszą się dobrobytem, tutejsi mistrzowie są powszechnie szanowani, kobiety cnotliwe i piękne, a złociste piwo ma wspaniały smak.

Dalej, mijając plac świątynny, dojść można do kolejnego skweru, położonego przed wejściem do górujących nad tą częścią miasta koszar straży. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem w tym miejscu, jest górująca nad głowami szubienica, na której, poza wieszaniem skazanych, heroldzi wygłaszają obwieszczenia dla ludu. Wracając jednak do samych koszar, mieszczą się tam oczywiście kwatery miejskiego garnizonu Khorinis, strażników i gwardzistów, którzy zapewniają bezpieczeństwo miastu i obywatelom. Dowodzący tutaj Kapitan jest ważną personą w miejskim życiu. To on odpowiada za sprawy związane z obroną, spokojem na ulicach i wymierzaniem sprawiedliwości opryszkom, zasiada również w radzie miejskiej, służąc pomocą gubernatorowi.

 

Ci, którzy pragną nabyć towary pochodzące z leżących poza miastem farm i gospodarstw, muszą skierować swe kroki na pobliski targ, gdzie kupcy wszelkiej maści oferują swoje dobra. Nabyć można tutaj najróżniejsze rzeczy, od płodów rolnych i innej żywności, po rzadkie zioła i mikstury, produkowane przez miejskich alchemików, bądź sprowadzane z leżącego w górach Klasztoru Innosa. Dla tych, którzy planują wyprawy poza miejskie mury, interesujące z pewnością będą liczne bronie, które oferują tutejsi sprzedawcy. Wykute z dobrej stali, przez mistrzów z dolnego miasta miecze i topory zwrócą uwagę niejednego zaprawionego w walce wojownika. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z miejskim prawem, noszenie broni na terenie miasta jest przywilejem straży i szlachty, zamieszkującej Górne Miasto. To właśnie w tej dzielnicy, położonej wyżej niż reszta miasta, żyją najznamienitsi mieszkańcy miasta, szlacheckie rody, będące elitą towarzyską Khorinis, a także bogate kupieckie rodziny, posiadające szerokie wpływy i koneksje nie tylko w samym mieście, ale także na Kontynencie. Centralnym punktem tej dzielnicy, jest szeroki plac, otoczony przez domy bogaczy. W samym jego środku znajduje się fontanna i górujący nad wszystkim, kolosalny posąg Lorda Dominique, królewskiego admirała, pogromcy piratów i bohatera, którego imię opiewane jest w pieśniach. Najważniejszym jednak punktem w okolicy, jest miejski ratusz, gdzie zasiada panujący, mianowany przez Króla Rhobara Gubernator Wyspy Khorinis. Sprawuje on najwyższą władzę w mieście, mając do pomocy radę miejską, złożoną z wybranych przez niego reprezentantów cechów, oraz innych przedstawicieli władzy, jak sędzia, czy kapitan straży.

 

Co jednak jest głównym źródłem bogactwa tego portowego miasta? Magnaci handlowi od wielu lat zajmowali się transportem wszelkich towarów za morze, na czym zbijali swoje fortuny. Khorinis jednak swój dobrobyt wywodzi od czegoś innego, od kruszcu, który w obecnych czasach cenniejszy jest niźli złoto. Magiczna ruda wydobywana w Górniczej Dolinie Khorinis, transportowana na kontynent na okrętach należących do gildii handlowych, w tym przez słynną Araxos. To dzięki niej wyspa Khorinis okryła się taką sławą. Oręż wykonany z tej rudy przewyższa bowiem swoimi właściwościami nawet najdoskonalszą stal. Armia wyposażona w wykutą z niej broń, jest w stanie stawić czoła każdemu przeciwnikowi. Bogate złoża, które znaleźć można na wyspie, ściągały poszukiwaczy z całego świata. Jedynie w mroźnym Nordmarze można odnaleźć większe zasoby tego magicznego minerału. Miasto Khorinis, bogate, syte i szczęśliwe, pozostaje i pozostanie dumą Myrtany, klejnotem mórz i wiernym poddanym naszego miłościwie panującego monarchy, błogosławionego Rhobara, drugiego tego imienia, Króla Myrtany, Protektora Nordmaru i Pana Varantu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.